ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Autorské příspěvky > Jak to vidí > Jak to vidí... > Ví paní exministryně, kdo novelu „pro děti“ připravoval? / Mgr. Ria Černá >
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.
Ví paní exministryně, kdo novelu „pro děti“ připravoval?
Mgr. Ria Černá
Mgr. Ria Černá: Ví paní exministryně, kdo novelu „pro děti“ připravoval?
Komu se dostaly do rukou noviny Práce & sociální politika z 12. července 2013 (http://www.mpsv.cz/cs/3644) a jeho zrak spočinul na Editorialu paní exministryně Müllerové, možná se podivil tak, jako se teď divím já. Je spokojená, že novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí byla schválena. Je ráda, že pro děti existuje větší šance, že prožijí dětství v bezpečí rodiny a ne v ústavu. Je ráda za tým, který na ministerstvu zanechává – věří, že společnou práci tým dokončí. I bez ní. Prožila prý na MPSV šťastných sedm měsíců. Velký díl spokojenosti s ní sdílím, ale je v tom i trochu zvláštní pachuť…
Ve svém tak trochu sebestředném editorialu už totiž nezmiňuje, že jakoby mimochodem těsně před svým odchodem z rezortu odvolala ředitele Odboru rodiny Miloslava Macelu. Právě on po celou dobu příprav novely i během jejího schvalování ve spolupráci s kolegy vše trpělivě vysvětloval. Šel krok za krokem za tím, aby dětí v ústavech opravdu ubylo a práce s dětmi a jejich rodinami se systematizovala. Odbornou veřejností je samozřejmě nenáviděn i oslavován – podle toho, odkud na změny koukáte. Z pohledu dětí mu patří spíše díky, i když je změna tak těžká…
Ať už byl důvod Macelova odvolání jakýkoliv – a média jich prezentují rovnou několik najednou a protichůdných k tomu – paní exministryně nejenže důvody nevysvětlila, ona dokonce v editorialu píše, jak dobrou práci na novele její tým odvedl. Myslí tím tým pana Macely? Nebo tým bez pana Macely? A pokud s ním, tak proč ho odvolala? Proč se editorial hemží superlativy
o ministerské dílně při práci na novele, když „měla jinou představu o jeho práci“, jak ji citoval časopis Respekt dne 28. června 2013 (http://respekt.ihned.cz/fokus/c1-60158190-ministryne-odvolala-urednika-ktery-chtel-zrusit-kojenecke-ustavy)? Proč nechce uvést důvody? Proč mi zůstávají na rtech samá proč? Jakou „jinou představu“ paní exministryně měla? Proč nám „tu představu“ nesdělí?
Nemám právo (a k tomu ani potřebné informace) hodnotit, zda měl, či neměl být pan Macela odvolán. I kvůli paní exministryni důvody neznáme. O to tu ani nejde. Mám ale právo připomenout, že nebýt pana Macely, tak by žádná novela zákona nebyla a paní Müllerová by se neměla z čeho radovat. Pokračovali bychom směle v ústavní krasojízdě.
Jako teréňák se tedy z novely raduji, i když mi leckdy nestačí profesní dech, abych splnila všechny její náročné požadavky. Ale novela dýchá pro děti a jejich život s mámou a tátou doma, v rodině, byť třeba náhradní, když to nejde ve vlastní. Bude-li nás společně dýchat víc (to v praxi znamená, že na Orgánech sociálně-právní ochrany dětí skutečně přibudou kolegyně a kolegové „teréňáci“ a kolegové z ústavů budou smět vyjet do terénu), rozdýcháme „zástavu i vyražený dech“ našeho systému péče o ohrožené děti.
Mgr. Ria Černá
Mgr. Ria Černá je sociální pracovnice a psycholožka.